а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младоженец

мн. младоженци
Вид збор: Именка, машки род
Маж што стапува во брак.
Англиски: bridegroom
Изведенки
младоженски прид.
младоженскиот
Пример: младоженски апартман
FlexiMac
 менување на македонски глаголи