а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младоборец

мн. младоборци
Вид збор: Именка, машки род
млад борец
Англиски: young warrior
Примери:
Тој сега евоцира спомени како младоборец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи