а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младич

мн. младичи
Вид збор: Именка, машки род
млад човек, момче
Англиски: boy
Примери:
Овој младич спие до пладне.
Изведенки
младички прид.
младичкиот
Пример: младички живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи