а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младинец

мн. младинци
Вид збор: Именка, машки род
припадник на младина
Англиски: adolescent, juvenile
Изведенки
1. младинка ж.
мн. младинки
2. младински прид.
младинскиот
Пример: младински камп
FlexiMac
 менување на македонски глаголи