а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младина

(едн.) младината
Вид збор: Именка, женски род
1. (зб. им.) младеж
Англиски: youth Албански: rini
2. Организиран облик на младите.
Англиски: youth organization Албански: organizatë rinore
Употреба: Политика
3. младост
Англиски: youth Албански: rini
FlexiMac
 менување на македонски глаголи