а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младешки

младешкиот
Вид збор: Придавка
млад
Англиски: young
Примери:
Младешки изглед.
Изведенки
младешки прил.
Пример: Се облекува младешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи