а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младенци

Вид збор: Именка, множина
1. Млада брачна двојка (при венчавањето или штотуку венчана).
Англиски: newly-wed Албански: të sapomartuar
2. младо од животно
Англиски: cub
Употреба: Зоологија
3. Верски празник (22 март) на младите брачни двојки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи