а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

младее

младеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Станува помлад, се подмладува.
Англиски: rejuvenate Албански: përtritje
Примери:
Откако се ожени почна да младее.
2. Изгледа млад.
Албански: duket i ri
Примери:
Сѐ уште младее.
3. (се младее) се подмладува
Англиски: rejuvenate Албански: përtrihet
Примери:
Секој ден сѐ повеќе се младееше.
4. (се младее) Се прави млад.
Албански: përtrihem
Примери:
Не младеј се, не ти личи!
Изведенки
младеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи