а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ми

Вид збор: Заменка
Ранг: 48
1. Кратка форма за индиректен предмет од личната заменка јас - се употребува сама или заедно со долгата форма - мене ми.
Англиски: me
Примери:
Ми рекоа да дојдам.
Мене ми кажаа.
2. Со посвојно значење.
Англиски: my
Примери:
Татко ми.
Мајка ми.
3. За искажување нежност, блискоcт.
Англиски: my
Примери:
Како си ми, внуче мое.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК