а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мијачки

мијачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на Мијаците.
Употреба: Географија
Примери:
Галичник го опишува како средиште на мијачкиот крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи