а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мијачка

мн. мијачки
Вид збор: Именка, женски род
1. мијач
Албански: larëse, ajo që lan
2. мивка
Албански: e ndytë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи