а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мијалник

мн. мијалници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15411
Елемент од опрема во бања под чешмата што служи за миење раце, лице или во кујна за миење садови.
Англиски: washbasin
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК