а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мишка

мн. мишки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од човековото тело што се наоѓа под рамото каде што се спојува раката со трупот.
Англиски: armpit
Употреба: Анатомија
Примери:
Кутијата ја носеше под мишка.
Изрази
Две лубеници под една мишка не се носат - две работи истовремено не може да се прават.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи