а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мицелиум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вегетативно тело кај габите што се состои од многу тенки испреплетени нишки.
Латински: mycelium Англиски: mycelium Албански: miceli
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи