а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мит

мн. митови
Вид збор: Именка, машки род
1. Народно предание за богови, јунаци, природни појави и измислени настани.
Англиски: myth Албански: mit
Употреба: Литература
2. Неверојатна приказна, глас што cе шири за некого или за нешто со претерувања.
Англиски: myth Албански: mit
Употреба: Преносно значење
Изведенки
митски прид.
митскиот
Пример: Митски јунак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи