а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митрополија

мн. митрополии
Вид збор: Именка, женски род
1. Црковна област под управа на митрополит.
Албански: mitropoli
Употреба: Црковен термин
2. Зграда, објект каде што е сместена управата на митрополитот.
Изведенки
митрополиски прид.
митрополискиот
Пример: митрополиска област
FlexiMac
 менување на македонски глаголи