а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митрополит

мн. митрополити
Вид збор: Именка, машки род
Највисок чин во хиерархијата на православната црква по патријархот, епископ на митрополија.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Митрополитот повардарски до православните верници испрати архипастирски благослов по повод Рождеството Христово - Божик.
Изведенки
митрополитски прид.
митрополитскиот
Пример: митрополитска дејност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи