а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митра

мн. митри
Вид збор: Именка, женски род
1. Кај христијаните: круна на православен епископ, капа на католички бискуп, кои се носат при богослужба.
Англиски: mitra Албански: mitra, kurorë, kapelë
Употреба: Религија
2. матка, материца
Англиски: womb Албански: mitër
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи