а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митралез

мн. митралези
Вид збор: Именка, машки род
Автоматско брзострелно огнено оружје, главно, во пешадијата и во авијацијата.
Англиски: machinegun
Употреба: Воен термин
Изведенки
митралески прид.
митралескиот
Пример: митралеско гнездо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи