а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митомански

Види и: мит (м.)
митоманскиот
Вид збор: Придавка
фиктивен, митски
Англиски: mythical
Примери:
Тоа се политички, популистички и митомански категории кои немаат врска со економија.
Изведенки
митомански прил.
Пример: Тие дури митомански веруваат во сопствените лаги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи