а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митологија

мн. митологии
Вид збор: Именка, женски род
1. Севкупност на митовите на еден народ или на група народи.
Англиски: mythology Албански: mitologji
Примери:
словенска митологија, римска митологија
2. (само едн.) Наука за митовите; собирање, проучување, објаснување на митовите.
Англиски: mythology Албански: mitologjia
Изведенки
митолошки прид.
митолошкиот
Пример: митолошки истражувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи