а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митка

(се) миткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
се умилкува, се додворува
Англиски: ingratiate
Изведенки
миткање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи