а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миткач

мн. миткачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се митка.
Изведенки
миткачка ж.
мн. миткачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи