а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митингар

мн. митингари
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во митинг; чест говорник на митинг.
Употреба: Разговорно
Изведенки
митингарка ж.
мн. митингарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи