а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митаџија

мн. митаџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прима мито.
Употреба: Разговорно
Примери:
Македонците се најмали митаџии во регионот, ама потплатуваат за да се заблагодарат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи