а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

митарство

мн. митарства
Вид збор: Именка, среден род
Во христијанството - начин на извршување на Посебниот суд кој настанува веднаш по одвојувањето на душата од телото по смртта, места на кои душата полага сметка за cвојот живот на земјата, мака, искушение.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој раскажа како ги поминал митарствата додека не дошол до митарството на блудот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи