а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мис

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9532
1. Госпоѓици, за именување или при обраќање кон млада жена или кон девојка.
Англиски: miss Албански: mis
Употреба: Книжевен збор , Неменлив збор
2. Титула за девојка што е избрана за најубава на избор.
Англиски: miss Албански: mis
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Мис на Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК