а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистичен

мистичниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мистика; што е исполнет, обвиен со мистика.
Англиски: mystical
Примери:
Мистична поезија.
Изведенки
1. мистично прил.
Пример: Мистично го објаснува светот.
2. мистичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи