а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистицизам

(едн.) мистицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Склоност кон таинственото и верување во натприродното, стремеж за соединување на човекот со божественото во занес и екстаза.
Англиски: mysticism
Употреба: Религија
Примери:
религиозен мистицизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи