а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистификува

мистификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Направи, таен, нерационален.
Англиски: mistify Албански: mistifikoj
Примери:
Ја мистификуваат историјата.
2. (се мистификува) Се прави мистичен, таен.
Англиски: obscure Албански: mistifikohem, bëhem mistik
Примери:
Се мистифицираа историските личности.
Изведенки
1. мистифицира св. и несв.
мистифицираат
2. мистификување ср.
глаг. им.
3. мистифицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи