а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. мистицизам
Англиски: mysticism Албански: mistikë, misticizëm
2. Нешто таинствено, загадочно, необјасниво.
Англиски: mysticism Албански: mistikë, misticizëm
Изведенки
1. мистички прид.
Пример: Мистичко објаснување.
2. мистички прил.
Пример: Мистички гледа на светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи