а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистер

мн. мистери
Вид збор: Именка, машки род
1. Господин, за именување или при обраќање кон маж, особено од англиско говорно подрачје.
Англиски: mister Албански: mister
Употреба: Книжевен збор
Примери:
2. Титула за момче што е избрано за најубаво на избор.
Англиски: mister Албански: mister
Употреба: Разговорно
Примери:
Мистер на Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи