а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мистерија

мн. мистерии
Вид збор: Именка, женски род
1. тајна, таинственост
Англиски: mystery Албански: mister, fshehtësi
2. Верска тајна, догма што не може рационално да се објасни.
Англиски: mystery Албански: mister
Употреба: Црковен термин
3. Тајни религиозни обреди кај античките народи.
Англиски: mystery Албански: mister
Употреба: Религија
4. Средновековна драмска претстава со религиозна содржина.
Англиски: mystery Албански: mister
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи