а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисловен

мисловниот
Вид збор: Придавка
Што е поврзан со мислењето.
Англиски: thinking
Примери:
мисловен процес
мисловна претстава
Изведенки
1. мисловно прил.
Пример: Мисловно ја набљудува околината.
2. мисловност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи