а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мислител

мн. мислители
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има способност длабоко и оригинално да размислува за важни прашања.
Англиски: thinker
Примери:
Тој е најголемиот современ германски мислител.
Изведенки
1. мислителка ж.
мн. миcлителки
2. мислителски прид.
мислителскиот
Пример: мислителска способност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи