а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мислен

мислениот
Вид збор: Придавка
Што е резултат на миcлење.
Англиски: abstract
Примери:
мислен израз
Изрази
Мислена именка - нешто што е недостижно, невозможно.
Изведенки
мислено прил.
Пример: Мислено гледаше на работите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи