а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миск

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Силна мирислива супстанција изделена од половите жлезди на мошусниот елен што се користи за правење мириси.
Англиски: musk Турски: misk Албански: misk
2. Пријатен мирис воопшто.
Англиски: scent Албански: aromë, erë, misk
3. итер
Латински: Pelargonium odoratissimum Англиски: geranium Албански: barbarozë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи