а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисија

мн. мисии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 656
1. Задача, улога од поголемо значење.
Англиски: mission Албански: mision
Примери:
Ја изврши мисијата на неговиот живот.
2. Историска улога, задача од историско значење.
Англиски: mission Албански: mision, qëllim
Примери:
Нивната мисија влијаеше да се зачува татковината.
3. Дипломатско или воено претставништво со посебни задачи.
Англиски: mission Албански: mision
Употреба: Дипломатија
Примери:
Воена мисија.
Политичка мисија.
4. Религиозна организација чија цел е да ги покрсти неверниците, обично во христијанска религија; мисионерска организација.
Англиски: mission Албански: mision
Употреба: Религија
5. Зграда, седиште на мисија.
Англиски: mission Албански: selia e misionit
Употреба: Архитектура и градба