а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мисионер

мн. мисионери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15282
Тој што е пратен во мисија.
Англиски: missionary
Примери:
Американска новинарка пишува книга за мисионерите во Битола.
Изведенки
1. мисионерка ж.
мн. мисионерки
2. мисионерски прид.
мисионерскиот
Пример: мисионерска организација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК