а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миса

мн. миси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11892
католичка богослужба
Англиски: mass
Употреба: Религија
Примери:
Многу луѓе денеска ја следат мисата на папата во Манила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК