а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирудија

мн. мирудии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15483
1. Едногодишно растение со особен мирис, со cитни жолти цветови што се користи како зачин
Латински: Anethum graveolens Англиски: dill Албански: kopër, erëz
2. зачин воопшто
Англиски: herb Албански: erëz
Употреба: Гастрономија
Изрази
Тој е во секоја чорба мирудија - секаде се меша.