а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирува

мируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5359
Седи мирен, е мирен, не е активен.
Англиски: rest Албански: hesht, qëndron
Примери:
Лекарот му нареди да мирува.
Изведенки
мирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК