а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мирољубив

мирољубиви
Вид збор: Придавка
Ранг: 12182
1. Што се стреми кон мир, што се бори за мир.
Англиски: peaceloving
Примери:
Мирољубив човек.
2. Што го има мирот како основа за дејствување.
Англиски: peaceloving
Примери:
Мирољубива политика.
Изведенки
1. мирољубиво прил.
Пример: Се однесува мирољубиво.
2. мирољубивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК