а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

миротворец

мн. миротворци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23968
Тој што создава, што носи мир.
Примери:
Миротворецот доби Нобелова награда.
Изведенки
миротворство ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК