а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мироса

(се) миросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29485
Изврши помазание со миро.
Англиски: bless
Употреба: Црковен термин
Изрази
Коските да ти се миросаат - благослов.
Изведенки
1. миросува несв.
(се) миросуваат
2. миросување ср.
глаг. им.