а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минута

мн. минути
Вид збор: Именка, женски род
1. Мерна единица за време еднаква на шеесет секунди.
Англиски: minute Албански: minutë
Употреба: Физика
2. Мерна единица што означува шеесетти дел од степенот при мерење агол.
Англиски: minute Албански: minutë
Употреба: Математика
3. Многу кусо време.
Англиски: moment Албански: moment
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе дојде за минута.
Изведенки
1. минутка ж.
мн. минутки
хип.
2. минутен прид.
минутниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи