а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минус

мн. минуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8760
1. Математички знак (-) за означување на операцијата вадење.
Англиски: minus Албански: minus
Употреба: Математика
2. Ознака за негативни броеви и негативни големини.
Англиски: negative Албански: negativ
Употреба: Математика
3. недостаток, слабост, мана
Англиски: drawback Албански: disfavor
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тврдоглавоста му беше голем минус.
4. негативна оценка
Англиски: poor grade Албански: notë të dobët
Употреба: Разговорно
Примери:
Добив минус по историја.
5. Недостаток, немање парични средства и др.
Англиски: lack of money Албански: munges e të hollave
Примери:
Јас сум во минус.
Изведенки
минусен прид.
минусниот
негативен
Пример: минусно сладо