а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минувачка

мн. минувачки
Вид збор: Именка, женски род
1. минувач
Англиски: passer-by Албански: kalimtare
2. Минување
Англиски: passing Албански: kalim
Примери:
Нема минувачка оттука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи