а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

минувалиште

мн. минувалишта
Вид збор: Именка, среден род
простор, место за минување
Англиски: pass
Примери:
Потоците имаат големо значење во кружењето на водата, полнењето на подземните води и како минувалиште за преселбата на рибите и животните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи