а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мински

Види и: мина (ж.)
минскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со мина.
Употреба: Воен термин
Изрази
Минско поле - миниран терен.
Минско поле - опасен терен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи